Apple cinnamon cake mix 300g - gluten-free
Product number:
TM-1124
EAN:
8718734057222
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Apple cinnamon cake mix 300g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian
With our Tasty Me apple cinnamon cake mix, your kitchen immediately fills with that delicious aroma of freshly baked apple and cinnamon. It's the kind of scent that makes everyone automatically head for the oven.
The cake is nice and soft and moist, with that warm cinnamon flavor that pairs perfectly with the fresh apple pieces. It's even tastier if you add some fresh apple yourself for even more flavor and bite.
The kind of cake that always feels cozy. Delicious with coffee, on a rainy day, or simply because you're in the mood for something warm and tasty. Fill your kitchen with the scent of freshly baked apple cinnamon cake, extra delicious with fresh apple pieces added.
Ingredients:
- 300 g mix
- 150 g (cream) butter
- 150 g eggs (3 medium-sized eggs)
- Lactose-free recipe: replace the butter with a seed oil such as sunflower or rapeseed
Preparation: ensure all ingredients are at room temperature. Preheat the oven to 170°C (fan oven 160°C). Mix the mix, butter, and eggs for approx. 5 minutes at medium speed until a thick, smooth batter is formed. Add some chopped apple pieces if desired and pour the batter into a greased Ø18cm baking tin. Finish the cake with extra cinnamon, nuts, and/or chocolate chips.
Baking time (in the middle of the oven): approx. 35 minutes. Remove from the tin immediately and let cool on a wire rack. Check by inserting a toothpick into the center and see if it comes out clean.
300 g
Ingredients:
Sugar, rice flour, maize starch, dehydrated apple (6.5%), humectant: sorbitol; emulsifiants: polyglycerol esters of fatty acids, mono- and diglycerides of fatty acids; cinnamon (1.4%), raising agents: disodium diphosphate, sodium bicarbonate; thickening agents: guar gum, carboxymethylcellulose; acidity regulator: citric acid; salt. May contain traces of: milk proteins, eggs, soya, nuts, sesame and mustard.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1897kJ |
| Energy in Kcal | 455kcal |
| Fat | 29g |
| Fat of which saturated | 1,3g |
| Carbohydrate | 44g |
| Carbohydrate of which sugar | 24g |
| Protein | 4,4g |
| Dietary fiber | 1,4g |
| Salt | 0,24g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 300g |