- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
- 350 g mix
- 125 g butter
- 150 g eggs (3 pieces size M)
Ingredients: sugar, rice flour, maize starch, humectants: E420 (sorbitols); emulsifier: E475 (polyglycerol esters of fatty acids), E471 (mono- and diglycerides of fatty acids, plant-based); cocoa powder, raising agents: E450 (diphosphates), E500 (sodium carbonates); acidity regulator: E575 (glucono-delta-lactone); thickeners: E412 (guar gum), E466 (sodium carboxymethylcellulose); flavour, salt, colour: E133 (FCF brilliant blue).
May contain: MILK protein, EGG, SOY, NUTS
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1800 kJ |
| Energy in Kcal | 430 kcal |
| Fat | 24 g |
| Fat of which saturated | 1,5 g |
| Carbohydrate | 50 g |
| Carbohydrate of which sugar | 25 g |
| Protein | 4,9 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,29 g |
| Color: | Blue |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 350g |