In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Gingerbread cookies 400g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian
Extra fun: decorate them with icing, chocolate or sprinkles and turn it into one big party!
Ingredients for 15-20 cookies:
- 400 g mix
- 160 g soft butter
- 50 g egg (1 piece size M)
- Optional: icing and/or fondant for decorating
Lactose-free recipe: replace the butter with 120 g rapeseed oil.
Kitchen equipment:
- Bowl
- Mixer with dough hooks
- Baking sheet lined with parchment paper
- Gingerbread man cookie cutter, approx. 10 cm (you can also cut out the shape by hand)
- Rolling pin
Preparation: make sure all ingredients are at room temperature. Preheat the oven to 165 °C (convection oven 150 °C). Mix the mix and the butter in a bowl and mix with dough hooks for about 2 minutes until crumbly. Add the egg and mix until a cohesive dough forms. Roll out the dough on a surface lined with baking paper or a little flour to about 0.5cm thick. Cut out shapes with a gingerbread man cutter (+/- 10 cm) or cut them by hand. Place the cookies on a baking sheet lined with baking paper and bake for 20-25 minutes. Let the cookies cool, after which you can decorate them with icing and/or fondant.
Baking time: 20-25 minutes.
400 g
Ingredients: rice flour, sugar, corn starch, cinnamon, rice starch, emulsifiers: E471 (mono- and diglycerides of fatty acids, plant-based), E475 (polyglycerol esters of fatty acids); thickeners: E412 (guar gum), E466 (carboxymethylcellulose ); ginger (0.6%), leavening agent: E500ii (baking soda), acidity regulator: E575 (glucono-delta-lactone); salt, clove, nutmeg.
May contain: MILK, EGGS, SOY, NUTS
Store in a dark, cool and dry place and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1930 kJ |
| Energy in Kcal | 461 kcal |
| Fat | 23 g |
| Fat of which saturated | 0,6 g |
| Carbohydrate | 60 g |
| Carbohydrate of which sugar | 23 g |
| Protein | 3,1 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,39 g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 400g |