Ice cream mix chocolate 200g - gluten-free
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Also perfect for milkshakes – cold, thick, and full of flavor.
- 200 g mix
- 400 ml milk
- 200 g mix
- 200 ml milk
- 200 ml whipping cream
Ingredients: sugar, glucose syrup, coconut oil, dextrose, cocoa powder, dark chocolate 2% (cocoa mass, sugar, cocoa butter, emulsifier: SOY lecithin, flavouring); skimmed MILK powder, MILK protein, corn starch, stabilizer: E340 (potassium phosphates); thickeners: E466 (sodium carboxymethylcellulose) E415 (xanthan gum); flavouring, emulsifiers: E472 (esters of mono- and diglycerides of fatty acids), E471 (mono- and diglycerides of fatty acids).
May contain: MILK, EGGS, SOY, NUTS.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1196 kJ |
| Energy in Kcal | 287 kcal |
| Fat | 19 g |
| Fat of which saturated | 6 g |
| Carbohydrate | 26 g |
| Carbohydrate of which sugar | 18 g |
| Protein | 3,1 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,15 g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | No |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 200g |