Ice cream mix strawberry 200g - gluten-free
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
- 200 g mix
- 400 ml milk
- 200 g mix
- 200 ml milk
- 200 ml whipping cream
Ingredients: sugar, glucose syrup, non-hydrogenated vegetable oil (coconut oil), dextrose, MILK powder, MILK protein, modified starch, dehydrated strawberry powder (1%) (strawberry, maltodextrin), corn starch, emulsifiers: E472a (acetic acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids), E471 (mono- and diglycerides of fatty acids) (vegetable); flavourings, stabilizer: E340 (potassium phosphates); thickeners: E415 (xanthan gum), E466 (carboxymethylcellulose); colours: E120 (cochineal), E163 (anthocyanins); acidity regulator: E330 (citric acid)
May contain: MILK, EGGS, SOYA, NUTS.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1207 kJ |
| Energy in Kcal | 289 kcal |
| Fat | 19 g |
| Fat of which saturated | 6,1 g |
| Carbohydrate | 28 g |
| Carbohydrate of which sugar | 19 g |
| Protein | 2,6 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,09 g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | No |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 200g |