- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
- 400 g mix
- 160 g soft butter
- 200 g eggs (4 pieces size M)
Ingredients: sugar, rice flour, corn starch, tapioca starch, humectant: E420 (sorbitol); maize flour, rice starch, vegetable fibres, raising agents: E450 (diphosphates), E500 (sodium carbonates); emulsifiers: E471 (mono‑ and diglycerides of fatty acids: plant-based), E475 (polyglycerol esters of fatty acids); acidity regulator: E330 (citric acid); flavouring, salt, thickeners: E412 (guar gum), E466 (sodium carboxymethyl cellulose) .
May contain: MILK protein, EGGS, SOY, NUTS.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20 mg / 20 ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1543 kJ |
| Energy in Kcal | 364 kcal |
| Fat | 1,2 g |
| Fat of which saturated | 0,1 g |
| Carbohydrate | 86 g |
| Carbohydrate of which sugar | 44 g |
| Protein | 2,5 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,96 g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 400g |