Metallic Pearls Sprinkles mix Antique Gold 75g - gluten-free
Product number:
TM-2405
EAN:
8720847963567
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Metallic Pearls Sprinkles mix Antique Gold 75g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Our Metallic Pearls Sprinkles mix Antique Gold consists of deep gold-colored pearls with a soft metallic sheen. This mix is ideal for moments when you want to add just a little more atmosphere. The warm gold tones create a luxurious look, while the pearls remain playful and cheerful. A lovely combination of chic and sweet.
Perfect for decorating cupcakes, cookies, cakes, or desserts for weddings, festive dinners, or other special moments where everything can be just a little bit more beautiful. Also nice: the sprinkles are conveniently packaged.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
75 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powdered sugar, corn starch, food coloring: sunset yellow FCF (E110)*, edible silver (E174), coating agent: ethanol (E1510), carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1660 kJ |
| Energy in Kcal | 392 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| Fat of which saturated | 0 g |
| Carbohydrate | 95,9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 60 g |
| Protein | 0,8 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Gold |
|---|---|
| Dimensions: | 3mm, 4mm, 5mm, 7mm, 10mm |
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birthday, Christmas, Halloween, Love, New year, Valentine's Day, Winter |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 75g |