Metallic Pearls Sprinkles mix Turquoise 75g - gluten-free
Product number:
TM-2436
EAN:
8720847963895
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Metallic Pearls Sprinkles mix Turquoise 75g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Perfect for cupcakes, cookies, cakes and desserts that could use a touch of colour, freshness or a luxurious effect. Ideal for summer themes, beach vibes, mermaid creations or simply when you feel like something that looks like a holiday on a plate!
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
75 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powered sugar, corn starch, food coloring: E102* (tartrazine), E131 (patent blue V), E174 (edible silver), coating agent: ethanol, carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1660 kJ |
| Energy in Kcal | 392 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| Fat of which saturated | 0 g |
| Carbohydrate | 95,9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 60 g |
| Protein | 0,8 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Blue |
|---|---|
| Dimensions: | 3mm, 4mm, 5mm, 7mm, 10mm |
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Autumn, Birth, Birthday, Christmas, Jungle, Nature, Spring, Winter |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 75g |