Metallic Pearls Sprinkles mix Vintage Gold 75g - gluten-free
Product number:
TM-2407
EAN:
8720847963581
Brand:
Tasty Me
Out of stock
Order? Login or create a business account.
- wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Metallic Pearls Sprinkles mix Vintage Gold 75g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Our Metallic Sprinkles Vintage Gold are small golden balls that look great on absolutely everything. On cakes, cupcakes, donuts, desserts… basically on anything that could use a little extra sparkle. The warm gold color instantly adds a luxurious look without being too busy. Simply beautiful, festive, and just a little bit different.
Perfect for birthdays, weddings, holidays, or if you just feel like making something extra festive. Because let's be honest: everything looks better with gold sprinkles.
Also nice: the sprinkles come in convenient packaging.
75 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powdered sugar, corn starch, food coloring: sunset yellow FCF (E110)*, edible silver (E174), coating agent: ethanol (E1510), carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1660 kJ |
| Energy in Kcal | 392 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| Fat of which saturated | 0 g |
| Carbohydrate | 95,9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 60 g |
| Protein | 0,8 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Gold |
|---|---|
| Dimensions: | 4mm, 5mm, 7mm, 10mm |
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birthday, Christmas, Halloween, Love, New year, Valentine's Day |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 75g |