Metallic pearls sprinkles mix Violet 75g - gluten-free
Product number:
TM-2435
EAN:
8720847963888
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Metallic pearls sprinkles mix Violet 75g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Our Metallic Pearls Sprinkles Mix Violet creates a magical, almost dreamy look with a shiny metallic touch. This deep purple shade feels slightly mysterious, a little chic and above all beautiful — think of starry nights, soft evening tones and creations that stand out in their own subtle way.
The different sizes add a playful effect, while the metallic shine gives everything an elegant twist. Perfect for elegant cakes, festive cupcakes and creative desserts. Beautiful when combined with silver, white or other soft tones for a refined finish.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
75 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powered sugar, corn starch, food coloring: E124* (ponceau 4R), E131 (patent blue V), E174 (edible silver), coating agent: ethanol, carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1660 kJ |
| Energy in Kcal | 392 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| Fat of which saturated | 0 g |
| Carbohydrate | 95,9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 60 g |
| Protein | 0,8 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Purple |
|---|---|
| Dimensions: | 3mm, 4mm, 5mm, 7mm, 10mm |
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Autumn, Birth, Birthday, Love, Spring, Summer |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 75g |