In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Musket seed Baby Blue 70g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian - vegan
Our Musket seed Baby Blue consists of small, light blue balls that instantly add a fresh splash of color to everything. Just dip, sprinkle, and everything immediately looks a lot cheerier—a bit like baking above the clouds, but right in your own kitchen.
Perfect for cupcakes, cookies, cakes, or… ice cream, because yes, that is still perfectly fine. And secretly, it gives you the same feeling as back in the day, when you would walk around with a blue tongue after just one lick of your ice cream.
Also great: our sprinkles are conveniently packaged.
70 g
Ingredients: sugar, rice flour, water, high oleic sunflower oil, potato starch, spirulina concentrate.
Store in dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1767 kJ |
| Energy in Kcal | 417 kcal |
| Fat | 4,6 g |
| Fat of which saturated | 0,4 g |
| Carbohydrate | 93 g |
| Carbohydrate of which sugar | 79 g |
| Protein | 0,6 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,02 g |
| Color: | light blue |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Eastern, Nature, Sport, Spring, Summer, Winter |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 70g |