In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Musket seed white 70g - gluten-free"
This cheerful Musket seed white will make your biscuits, cupcakes, desserts, ice cream and other treats a party. The Musket seed white dip are small, round balls of sugar. The disco dip not only looks cheerful, but also tastes delicious. Nice for e.g. a decoration along a cake or sprinkle the Musket seed white over the buttercream of your cupcakes.
Are you already familiar with our gluten-free ice cream mixes? This disco dip is great for decorating ice cream.
Packed in a handy sprinkle jar.
Content: 70g
Ingredients:
Sugar, rice flour, water, high oleic acid sunflower oil, potato starch, gum arabic, colours: E129*, E133, E122*, E102*, E110*. *Can adversely affect the activity or attentiveness of children.
Store in a dry and cool place.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1767kJ |
| Energy in Kcal | 417Kcal |
| Fat | 4,6g |
| Fat of which saturated | 0,4g |
| Carbohydrate | 93g |
| Carbohydrate of which sugar | 79g |
| Protein | 0,6g |
| Dietary fiber | 0g |
| Salt | 0,02g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal: | Yes |
| Kosher: | Yes |
| Vegan: | Yes |
| Weight: | 70g |