In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Nonpareils Blue 70g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian - vegan
Our blue nonpareils are full of small blue balls that instantly add a playful and colorful touch. The fresh blue color creates a cool effect without being overpowering and fits perfectly with all kinds of cheerful themes. Great for a striking border, an extra color accent, or simply to liven things up a bit.
Blue instantly creates such a fresh, airy atmosphere that just makes you happy. Perfect for baby showers, winter themes, ocean vibes, birthdays, or just for anyone who loves blue.
Also great: our sprinkles are conveniently packaged.
70 g
Ingredients: powdered sugar, rice flour, high oleic sunflower oil, potato starch, coating agent: arabic gum (E414), food coloring: E133 (brilliant blue FCF).
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1756 kJ |
| Energy in Kcal | 414 kcal |
| Fat | 4 g |
| Fat of which saturated | 0,31 g |
| Carbohydrate | 95 g |
| Carbohydrate of which sugar | 87 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | 0,011 g |
| Color: | Blue |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Eastern, Jungle, Sport, Spring, Winter |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 70g |