New
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Nonpareils Orange 65g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian - vegan
The Tasty Me Nonpareils Orange adds a sunny, colorful boost to all your creations. With just one sprinkle, you’ll instantly be in party mode. Perfect for cupcakes, cookies, cakes, and desserts that could use a pop of color.
Ideal for King’s Day or the World Cup, but of course also great for other celebrations or moments when your creations could use a touch of orange.
Also great: our sprinkles are conveniently packaged.
65 g
Ingredients: sugar, rice flour, water, refined high oleic sunflower oil, potato starch, coating agent: gum arabic (E414), food coloring: E100 (curcumin), extract for radish, lemon and black currant.
Store in dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1767 kJ |
| Energy in Kcal | 417 kcal |
| Fat | 4,6 g |
| Fat of which saturated | 0,4 g |
| Carbohydrate | 93 g |
| Carbohydrate of which sugar | 79 g |
| Protein | 0,6 g |
| Salt | 0,02 g |
| Color: | Orange |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Autumn, Birthday, Halloween, Sport, Spring, Summer |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 65g |