Nonpareils Red-White-Blue 65g - gluten-free
Product number:
TM-2448
EAN:
8720847964151
Brand:
Tasty Me
New
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Nonpareils Red-White-Blue 65g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian - vegan
Red, White & Blue = always a party!
This Nonpareils Red-White-Blue instantly brings that true Dutch festive vibe to all your creations. Tiny, crunchy balls that add colour, fun and a whole lot of joy!
Just a sprinkle and your cupcakes, cookies, cakes or desserts are instantly ready for King’s Day, Euro/World Cup moments or simply a celebration with a Dutch twist. Because let’s be honest… red, white & blue makes everything a little more fun.
Also great: our sprinkles are conveniently packaged.
65 g
Ingredients: sugar, rice flour, water, high oleic sunflower oil, potato starch, coating agent: gum arabic (E414), food coloring: E129* (Allura Red AC), E133 (Brilliant blue FCF).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1767 kJ |
| Energy in Kcal | 417 kcal |
| Fat | 4,6 g |
| Fat of which saturated | 0,4 g |
| Carbohydrate | 93 g |
| Carbohydrate of which sugar | 79 g |
| Protein | 0,6 g |
| Salt | 0,02 g |
| Color: | Blue, Red, White |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birthday, Sport |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 65g |