- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
- 350 g mix
- 125 g butter
- 1 whole egg
- 3 egg whites
- 10 ml water
Ingredients: sugar, rice flour, maize starch, humectant: E420 (sorbitol); rice starch, emulsifiers: E475 (polyglycerol esters of fatty acids), E471 (mono- and diglycerides of fatty acids, plant-based); cocoa powder, acidity regulator: E575 (glucono-delta-lactone); thickeners: E466 (sodium carboxymethylcellulose), E412 (guar gum); raising agents: E450 (diphosphates), E500 (sodium carbonates); salt, flavour, colour: E129 (allura red AC)*.
*may adversely affect the activity or attention span of children.
May contain: MILK, EGGS, SOY, NUTS
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1562 kJ |
| Energy in Kcal | 368 kcal |
| Fat | 1,1 g |
| Fat of which saturated | 0,2 g |
| Carbohydrate | 88 g |
| Carbohydrate of which sugar | 43,2 g |
| Protein | 2,3 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,63 g |
| Color: | Pink |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 350g |