In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Red velvet cake mix 400g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian
Our Tasty Me red velvet cake mix is a velvety soft, red-colored cake with a subtle chocolate flavor.
This red velvet cake mix is perfect for filling. Go for our buttercream if you want it a bit firmer and richer – deliciously creamy and slightly more indulgent. Prefer something lighter? Then our Chantilly cream is a perfect match and keeps the cake wonderfully light.
Cupcakes or a beautiful layer cake, finished neatly or playfully: with this mix, you can’t go wrong. A great choice if you want to bake something that looks as good as it tastes.
Ingredients:
- 400 g mix
- 140 g (cream) butter
- 200 g eggs (4 medium size)
Lactose-free recipe: replace the butter with seed oil such as sunflower or rapeseed oil.
Preparation: ensure all ingredients are at room temperature. Preheat the oven to 170 °C (convection oven 160 °C). Mix the mix, butter, and eggs on moderate speed for 5 minutes until smooth batter forms. Pour the batter into a greased baking tin of Ø18/20 cm.
Baking time (middle of the oven): 45-50 minutes, then immediately remove from the baking pan and let cool on an wire rack.
Baking time for cupcakes: 30-35 minutes.
Baking time for cupcakes: 30-35 minutes.
400 g
Ingredients: sugar, rice flour, corn starch, humectant: E420; emulsifiers: E475, E471; cocoa powder,
raising agents: E450 (diphosphates), E500 (sodium carbonates); acidity regulator: E575 (glucono-delta-lactone); thickeners: E412 (guar gum), E466 (sodium carboxymethylcellulose); salt, colouring
agent: E129*.
*may adversely affect the activity or attention span of children.
May contain: MILK, EGG, SOY, NUTS.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1550 kJ |
| Energy in Kcal | 365 kcal |
| Fat | 1,2 g |
| Fat of which saturated | 0,3 g |
| Carbohydrate | 86 g |
| Carbohydrate of which sugar | 44 g |
| Protein | 2,4 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,60 g |
| Color: | Red |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 400g |