Sprinkle mix Oh baby blue 70g - gluten-free
Product number:
TM-2445
EAN:
8720847964120
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sprinkle mix Oh baby blue 70g - gluten-free"
Oh Baby Blue is such a Sprinklemix that you immediately think: yeah sure, this is going to be way too cute again.
Ingredients: Puffed rice, sugar, icing sugar, corn starch, water, high oleic sunflower oil, potato starch, rice flour, food coloring: E131, E174, E102*, coating agent: carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901), natural vanilla flavor.
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1682kJ |
| Energy in Kcal | 398Kcal |
| Fat | 1.1g |
| Fat of which saturated | 0.1g |
| Carbohydrate | 96.05g |
| Carbohydrate of which sugar | 69.25g |
| Protein | 0.2g |
| Salt | 0.0g |
| Color: | Blue, Silver, White |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal: | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 70g |