New
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sprinklemix Bubbly 70g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Colours make everything more fun… and our Bubbly sprinkle mix takes it to the next level.
Pink, purple, green, yellow and orange pearls come together to create a playful and cheerful mix. Perfect for cupcakes, cookies, cakes or a simple dessert that could use a little extra fun. Just sprinkle and done — in no time, everything looks instantly brighter and more festive!
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
70 g
Ingredients: puffed rice, sugar, icing sugar, corn starch, colours: E131 (patent blue V), E102* (tartrazine), E124* (ponceau 4R), E110* (sunset yellow); coating agent: carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our products contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1660 kJ |
| Energy in Kcal | 392 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| Fat of which saturated | 0 g |
| Carbohydrate | 95,9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 60 g |
| Protein | 0,23 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Edible foodcolor: | Green, Orange, Pink, Purple, Yellow |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birthday, Eastern, Spring, Summer |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 70g |