In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sprinklemix Dreamer 60g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Our Sprinklemix Dreamer will truly send you into a state of pure bliss. It is so beautiful, like you momentarily forget whether you are awake or in the middle of a dream. Shiny golden balls, soft pink and white pearls for sweetness, and pink hearts because... well, hearts always win.
Perfect for baby showers, Valentine's, princess parties, and anything where you think: this could use a little magic.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
60 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powdered sugar, water, high oleic sunflower oil, corn starch, potato starch, rice flour, food coloring: sunset yellow FCF (E110)*, azorubine (E122)*, edible silver (E174), calcium carbonate (E170), coating agent: ethanol, carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901), natural vanilla flavoring.
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1684 kJ |
| Energy in Kcal | 398 kcal |
| Fat | 1,08 g |
| Fat of which saturated | 0,08 g |
| Carbohydrate | 95,63 g |
| Carbohydrate of which sugar | 66,75 g |
| Protein | 0,68 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Gold, Light pink, White |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Christmas, Love, Spring, Valentine's Day |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 60g |