Sprinklemix Lovelicious 70g - gluten-free
Product number:
TM-2444
EAN:
8720847964113
Brand:
Tasty Me
New
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sprinklemix Lovelicious 70g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Our delightful Lovelicious Sprinkle Mix is a cute combination of pink hearts, silver pearls, and small pink balls. This mix instantly adds a warm touch of love, with a little extra sparkle.
The soft pink tones and shimmering pearls make it extra fun to decorate cupcakes, cookies, cakes, or desserts. Perfect for Valentine’s Day, Mother’s Day, weddings, or just to add a little extra love.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
70 g
Ingredients: puffed rice, sugar, icing sugar, corn starch, water, high oleic sunflower oil, potato starch, rice flour, food coloring: E124* (ponceau 4R), E174 (edible silver), E170 (calcium carbonate), E122 (carmoisine), coating agent: carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901), natural vanilla flavor.
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our products contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1682 kJ |
| Energy in Kcal | 398 kcal |
| Fat | 1,1 g |
| Fat of which saturated | 0,1 g |
| Carbohydrate | 96,05 g |
| Carbohydrate of which sugar | 69,25 g |
| Protein | 0,2 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Pink, Silver |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Love, Spring, Valentine's Day |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 70g |