Sprinklemix Stargazing 120g - gluten-free
Product number:
TM-2600
EAN:
8720847963529
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sprinklemix Stargazing 120g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
The Tasty Me Stargazing Sprinkle Mix feels just like an evening under a sparkling starry sky.
Soft shades, shimmering accents and playful shapes come together to create a magical look.
Perfect for giving cupcakes, cookies, cakes and desserts a dreamy finishing touch. Whether you’re making something special for a celebration or simply feel like baking something beautiful — with Stargazing, you give your creations an enchanting sparkle!
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
120 g
Ingredients: puffed rice, powdered sugar, water, potato starch, corn starch, rice flour, potato starch, high oleic sunflower oil, food coloring: E110* (sunset yellow FCF), E174 (edible silver), coating agent: ethanol, carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901), gum arabic (E414). Natural vanilla flavour.
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
May contain: MILK, EGG, SOY, NUTS.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1687 kJ |
| Energy in Kcal | 398 kcal |
| Fat | 1,2 g |
| Fat of which saturated | 0,1 g |
| Carbohydrate | 95,57 g |
| Carbohydrate of which sugar | 67,65 g |
| Protein | 0,66 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Silver, White |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Christmas, New year |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 120g |