In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sprinklemix Sweetheart 65g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Let love shine on your delicious creations!
This enchanting mix of violet, pink and fuchsia sugar pearls, soft pink hearts and sparkling silver stars is perfect for giving your treats a romantic touch.
Whether you’re making a sweet surprise for Valentine’s Day or Mother’s Day, decorating a wedding cake, or simply in the mood for a little romance in the kitchen — with the Sweetheart mix you turn every moment into pure love on a plate!
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
65 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powdered sugar, water, high oleic sunflower oil, potato starch, rice flour, corn starch, food coloring: E124* (ponceau 4R), E131 (patent blue), E174 (edible silver), E122* (carmoisine), E153 (vegetable carbon), coating agent: ehtanol (E1510). carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901), natural vanilla flavoring
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1698 kJ |
| Energy in Kcal | 401 kcal |
| Fat | 1,7 g |
| Fat of which saturated | 0,1 g |
| Carbohydrate | 95,5 g |
| Carbohydrate of which sugar | 70,8 g |
| Protein | 0,2 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Light pink, Lila, Pink, Silver |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Love, Spring, Valentine's Day |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 65g |