Sprinklemix X-mas 60g - gluten-free - Pink cap
Product number:
TM-2423-Black
EAN:
8720847963758
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sprinklemix X-mas 60g - gluten-free - Pink cap"
Gluten-free - lactose-free
Whether you’re baking Christmas cookies with the kids, creating a show‑stopping cake for dinner, or simply adding a touch of magic to your desserts — the Sprinklemix X‑Mas brings sparkle, cosiness and a hint of Christmas wonder
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
60 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powdered sugar, corn starch, water, high oleic sunflower oil, potato starch, rice flour, food coloring: E102* (tartrazine), E120 (carmines), E110* (sunset yellow), E100 (curcumin), E124* (ponceau 4R), E131 (patent blue V), E174 (edible silver), E133 (brilliant blue FCF), iron oxides (E172), coating agent: ehtanol, carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901). natural vanilla flavoring.
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
| Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms. |
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1718 kJ |
| Energy in Kcal | 405 kcal |
| Fat | 2,4 g |
| Fat of which saturated | 0,2 g |
| Carbohydrate | 95,4 g |
| Carbohydrate of which sugar | 76,2 g |
| Protein | 0,1 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,01 g |
| Color: | Brown, Gold, Green, Red |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Christmas |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 60g |