Sprinkles Mini Mix Pink 70g - gluten-free
Product number:
TM-2413
EAN:
8720847963659
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sprinkles Mini Mix Pink 70g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Our Sprinkles Mini Mix Pink is reminiscent of pink mice, but with an extra sparkling twist. Soft pink shades combined with small silver balls provide just that little bit of extra shine and complete the mix perfectly.
Perfect for baby showers, birthdays, or simply for those moments when everything could use a little extra color and cheer. Pink and silver together? Always a good idea — it feels light, festive, and just a little bit magical.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
70 g
Ingredients: sugar, powdered sugar, corn starch, food coloring: ponceau 4R (E124)*, edible silver (E174), coating agent: ethanol, wax, carnauba wax (E903), shellac (E904), beeswax (E901).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1650 kJ |
| Energy in Kcal | 394 kcal |
| Fat | 0,03 g |
| Fat of which saturated | 0 g |
| Carbohydrate | 97,39 g |
| Carbohydrate of which sugar | 70 g |
| Protein | 0,09 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Pink, Silver |
|---|---|
| Dimensions: | 3mm |
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Love, New year, Spring, Summer, Valentine's Day |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 70g |