Sugar Decoration Flowers 55g - gluten-free
Product number:
TM-2276
EAN:
8718734056218
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sugar Decoration Flowers 55g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian - vegan
Our Sugar Decoration Flowers is full of small, colorful flowers in orange, white, yellow, pink, purple, blue, and green. One look at this mix and you'll immediately crave sunshine, color, and cheerfulness. Together, the different colors create a playful, fresh look, as if it's always a bit like spring.
Nice and colorful, cheerful, and just right if you love lots of color without it getting too busy. Perfect for spring themes, garden parties, baby showers, birthdays, or simply for days when everything can be a bit more cheerful and colorful.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
55 g
Ingredients: powdered sugar, water, potato starch, high oleic acid sunflower oil, rice flour, natural vanilla flavor, food coloring: E100 (curcumin), E110* (sunset yellow FCF), E122* (azorubine), E133 (brilliant blue FCF).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1756 kJ |
| Energy in Kcal | 414 kcal |
| Fat | 4 g |
| Fat of which saturated | 0,31 g |
| Carbohydrate | 95 g |
| Carbohydrate of which sugar | 87 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | 0,011 g |
| Color: | Blue, Green, Multicolor, Orange, Pink, Purple, White, Yellow |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Autumn, Birth, Birthday, Eastern, Jungle, Nature, Spring, Summer |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 55g |