Sugar Decoration Mini Hearts 55g - gluten-free
Product number:
TM-2231
EAN:
8718734053972
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sugar Decoration Mini Hearts 55g - gluten-free"
These romantic mini sugar hearts will make your biscuits, cupcakes, desserts, ice cream and other treats a party. This mix contains the colours: red, white and pink. The mini sugar hearts not only look cheerful, but also taste delicious. Nice for e.g. a border along a cake, sprinkle the mini sugar hearts over the buttercream of your cupcakes or for a Valentine's Day cake.
And even better – the sprinkles are gluten-free and come in a handy package!
55g
Ingredients: sugar, water, high oleic acid sunflower oil, potato starch, rice flour, natural vanilla flavouring, food coloring: E129* (allura red AC), E120 (carmines).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1756 kJ |
| Energy in Kcal | 414 kcal |
| Fat | 4 g |
| Fat of which saturated | 0,31 g |
| Carbohydrate | 95 g |
| Carbohydrate of which sugar | 87 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | 0,011 g |
| Color: | Pink, Red, White |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Eastern, Love, Spring, Summer, Valentine's Day |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 55g |