Sugar Pearls Metallic Silver 4mm 70g - gluten-free
Product number:
TM-2201
EAN:
8718734053903
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sugar Pearls Metallic Silver 4mm 70g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian - vegan
Our metallic silver sugar pearls instantly provide that extra shine you are looking for. Small in size, but big in impact — with their metallic silver look, they immediately provide a stylish, festive finishing touch. They are ideal for subtly adding some sparkle or for creating a sleek, luxurious accent. Thanks to their compact size, you can easily dispense them and add just that little bit extra without making it too busy.
Perfect for festive occasions, winter themes, weddings, New Year's Eve, or simply whenever everything could use a little extra shine.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
70 g
Ingredients: puffed rice (10%), sugar, icing sugar, corn starch, food coloring: E174 (edible silver).
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1660 kJ |
| Energy in Kcal | 392 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| Fat of which saturated | 0,0 g |
| Carbohydrate | 95,9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 60 g |
| Protein | 0,8 g |
| Salt | 0,0 g |
| Color: | Silver |
|---|---|
| Dimensions: | 4mm |
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Christmas, Halloween, Love, New year, Sport, Valentine's Day, Winter |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 70g |