Sugar Pearls Sprinkles mix Light Blue 70g - gluten-free
Product number:
TM-2425
EAN:
8720847963772
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sugar Pearls Sprinkles mix Light Blue 70g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Give your creations a sweet and soft look with the Sugar Sprinkles Light Blue! Soft blue tones, different sizes and a subtle shine that give every bake that fresh and calm touch.
The light blue colour of these sugar pearls makes cupcakes, cakes, cookies and desserts perfect for baby showers, christenings, birthdays or winter themes. A subtle, elegant finishing touch that always looks just right.
Also great: the mix is conveniently packaged.
70 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powdered sugar, corn starch, food coloring: E131 (patent blue), coating agent: carnauba wax (E903).
Store in a dark, cool and dry place.
| Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms. |
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1660 kJ |
| Energy in Kcal | 392 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| Fat of which saturated | 0 g |
| Carbohydrate | 95,9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 60 g |
| Protein | 0,8 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Blue |
|---|---|
| Dimensions: | 3mm, 4mm, 5mm, 7mm, 10mm |
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Love |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 70g |