Sugar Pearls Sprinkles mix Orange 70g - gluten-free
Product number:
TM-2427
EAN:
8720847963796
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sugar Pearls Sprinkles mix Orange 70g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
The Tasty Me Sugar Pearls mix Orange is one of those sprinkles that instantly brings a sunny boost to any bake, with its fresh orange colour, different sizes and subtle shine. One sprinkle and you’re instantly in party mode.
Perfect for cupcakes, cookies, cakes and desserts that could use a pop of colour. Ideal for King’s Day, but of course also for other celebrations or moments when your creations could use a touch of orange.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
70 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powdered sugar, corn starch, food coloring: E102* (tartrazine), E110* (sunset yellow FCF), coating agent: carnauba wax (E903).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1660 kJ |
| Energy in Kcal | 392 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| Fat of which saturated | 0 g |
| Carbohydrate | 95,9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 60 g |
| Protein | 0,8 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Orange |
|---|---|
| Dimensions: | 3mm, 4mm, 5mm, 7mm, 10mm |
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Autumn, Birthday, Halloween, Jungle, Nature, Spring |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 70g |