Sugar Pearls Sprinkles mix White 70g - gluten-free
Product number:
TM-2410
EAN:
8720847963611
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sugar Pearls Sprinkles mix White 70g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian - vegan
Our white sugar pearls are those little details that simply make you happy. Simple white, but with a playful charm that makes everything just a little more fun. They add a fresh, light touch and are always a good choice. A bit of winter vibes here, a soft romantic atmosphere there, or simply because white goes with everything without being overpowering.
Perfect for all kinds of themes such as winter vibes, weddings, baby showers, romantic moments, or a fresh, minimalist style. But also just for everyday use, when everything can be just a little lighter and more fun.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
70 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powdered sugar, corn starch, calcium carbonate (E170), coating agent: carnauba wax (E903).
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1660 kJ |
| Energy in Kcal | 392 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| Fat of which saturated | 0 g |
| Carbohydrate | 95,9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 60 g |
| Protein | 0,8 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | White |
|---|---|
| Dimensions: | 3mm, 4mm, 5mm, 7mm, 10mm |
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Christmas, Eastern, Halloween, Love, New year, Spring, Summer, Valentine's Day, Winter |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 70g |