Sugar Pearls Sprinkles mix Yellow 70g - gluten-free
Product number:
TM-2424
EAN:
8720847963765
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sugar Pearls Sprinkles mix Yellow 70g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Perfect for summer treats, parties or to give your creations a little touch of sunshine. Ideal for themes like summer, spring and cheerful celebrations!
Also great: the sprinkles are conveniently packaged
70 g
Ingredients: puffed rice, sugar, powdered sugar, corn starch, food coloring: E102* (tartrazine), coating agent: carnauba wax (E903).
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
| Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms. |
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1660 kJ |
| Energy in Kcal | 392 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| Fat of which saturated | 0 g |
| Carbohydrate | 95,9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 60 g |
| Protein | 0,8 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Color: | Yellow |
|---|---|
| Dimensions: | 3mm, 4mm, 5mm, 7mm, 10mm |
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birthday, Eastern, Spring, Summer |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 70g |