Sugar Sprinkles Gold-Silver 50g - gluten-free
Product number:
TM-2421
EAN:
8720847963734
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sugar Sprinkles Gold-Silver 50g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free
Our Gold-Silver Sugar Decoration is filled with gold and silver stars and circles. A playful combination of shine and shape that instantly creates a festive, luxurious look without being too much. Warm gold and cool silver alternate, creating a beautiful balance between chic and playful.
Perfect for birthdays, festive occasions, New Year's Eve, or simply for moments when everything could use a little extra glitter and shine.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
50 g
Ingredients: sugar powder, water, high oleic sunflower oil, rice flour, potato starch, natural vanilla aroma, coating agent: E904(schellac), food coloring: iron oxides (E172), vegetable carbon (E153).
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1756 kJ |
| Energy in Kcal | 414 kcal |
| Fat | 4 g |
| Fat of which saturated | 0,31 g |
| Carbohydrate | 95 g |
| Carbohydrate of which sugar | 87 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,01 g |
| Color: | Gold, Multicolor, Silver |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | No |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birthday, Christmas, Halloween, New year |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | No |
| Weight: | 50g |