Sugar Sprinkles Pink Hearts 50g - gluten-free
Product number:
TM-2418
EAN:
8720847963703
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sugar Sprinkles Pink Hearts 50g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian - vegan
Our Sugar Sprinkles Hearts mix are full of large hearts in pink and light pink shades. Soft in color, but with a playful presence that immediately catches the eye. Cheerful, sweet, and a touch romantic — without being too sweet.
Simply a beautiful mix that makes everything feel just a little warmer and cozier. Perfect for Valentine's Day, baby showers, romantic moments, or simply whenever everything could use a little love and color.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
50 g
Ingredients: sugar powder, water, high oleic sunflower oil, rice flour, potato starch, natural aroma, colorings: Azorubine (E122)*.
*May have an adverse effect on activity and attention in children.
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1756 kJ |
| Energy in Kcal | 414 kcal |
| Fat | 4 g |
| Fat of which saturated | 0,31 g |
| Carbohydrate | 95 g |
| Carbohydrate of which sugar | 87 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
| Color: | Light pink, Multicolor, Pink |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birth, Birthday, Love, Valentine's Day |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 50g |