Sugar Sprinkles To the Moon 50g - gluten-free
Product number:
TM-2417
EAN:
8720847963697
Brand:
Tasty Me
In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Sugar Sprinkles To the Moon 50g - gluten-free"
Gluten-free - lactose-free - vegetarian - vegan
Our Sugar Sprinkles To the Moon is full of yellow stars and grey moons. A cheerful combination that instantly creates a dreamy, light atmosphere — as if you are looking up for a moment and seeing the sky full of little points of light. Soft, fresh, and just a little playful without being too busy.
Simply a fun mix that gives everything just that extra touch of fantasy. Perfect for baby showers, birthdays, space themes, or moments when everything deserves a little extra magic.
Also great: the sprinkles are conveniently packaged.
50 g
Ingredients: sugar powder, water, high oleic sunflower oil, rice flour, potato starch, natural aroma, food coloring: curcumin (E100), vegetable carbon (E153).
Store in a dark, cool and dry place.
Our product contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1734 kJ |
| Energy in Kcal | 409 kcal |
| Fat | 3,25 g |
| Fat of which saturated | 0,24 g |
| Carbohydrate | 94,85 g |
| Carbohydrate of which sugar | 88,3 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,01 g |
| Color: | Grey, Silver, White, Yellow |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Theme: | Birthday, Christmas, Eastern, Nature, New year, Spring, Summer |
| Vegan: | Yes |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 50g |