Topping cream light blue mix 200g - gluten-free
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
- 200 g mix
- 100 ml water
- 100 ml semi-skimmed milk
Ingredients: sugar, glucose syrup, palm kernel fat, refined coconut oil, emulsifiers: E472a (acetic acid esters of mono- and diglycerides); E471 (mono- and diglycerides of fatty acids, plant-based); milk protein, thickeners: E401 (sodium alginate); E466 (sodium carboxymethylcellulose); corn starch, pregelatinized corn starch, acidity regulator: E339 (sodium phosphate); stabilizers: E340 (potassium phosphate), E341 (calcium phosphate); E451 (potassium and sodium triphosphates); modified potato starch, colorant: E133 (brilliant blue FCF)
May contain traces of: MILK protein, EGG, SOY, NUTS
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 2155 kJ |
| Energy in Kcal | 515 kcal |
| Fat | 26 g |
| Fat of which saturated | 24 g |
| Carbohydrate | 69 g |
| Carbohydrate of which sugar | 53 g |
| Protein | 1,8 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,38 g |
| Color: | light blue |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | No |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 200g |