Triple chocolate cake mix 300g - gluten-free
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
- 300 g mix
- 135 g butter
- 150 g eggs (3 pieces size M)
Ingredients: sugar, rice flour, cocoa powder 9%, dark chocolate chips 3% (cocoa mass, sugar, cocoa butter, emulsifier: E322 (soy lecithin), flavor), E420 (sorbitol); white chocolate 2% (sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifier: soy lecithin, natural vanilla extract), cocoa butter, skimmed milk powder, stabilizer: E450 (potassium and sodium diphosphates); raising agent: E336 (potassium tartrate); rice starch, emulsifiers: E475 (polyglycerol esters of fatty acids), E471 (mono- and diglycerides of fatty acids, plant-based); thickener: E412 (guar gum); flavoring.
May contain: MILK, EGGS, SOY, NUTS.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1690 kJ |
| Energy in Kcal | 400 kcal |
| Fat | 7,1 g |
| Fat of which saturated | 4,3 g |
| Carbohydrate | 79 g |
| Carbohydrate of which sugar | 56 g |
| Protein | 5 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,04 g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | No |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 300g |