In stock
Order? Login or create a business account.
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Product information "Ice cream mix vanilla 200g - gluten-free"
Gluten-free - vegetarian
Does making your own ice cream sound fun to you? With our Tasty Me ice cream mix, you can do it just like that, without an ice cream machine. Just mix, let it set, and voilà: homemade ice cream with that soft, creamy vanilla flavor you can never get enough of.
And the best part is: you can do anything with it. Keep it pure and creamy, or make it extra tasty with fresh fruit, chocolate chips, or cookies.
Also ideal for making milkshakes – nice and cold, nice and simple.
The kind of mix that always comes in handy. On a hot summer day when it's 30 degrees and you're craving something fresh and cold from the freezer, but also in the winter as a festive dessert at the Christmas table.
Ingredients for a normal texture:
- 200 g mix
- 400 ml milk
Ingredients for an extra creamy texture:
- 200 g mix
- 200 ml milk
- 200 ml whipping cream
Preparation: beat with a mixer for about 3 minutes. Scoop or pipe the mixture into a freezer-safe container or bowl. Chill in the freezer for approx. 4 hours. Delicious with an extra flavoring or decorations.
200 g
Ingredients: glucose syrup, sugar, non-hydrogenated vegetable oil (coconut oil), dextrose, skimmed MILK powder, modified starch, MILK proteins, maize starch, emulsifiers: E472a (acetic esters of mono- and diglycerides of fatty acids), E471 (mono and diglycerides of fatty acids); flavourings, stabiliser: E340 (dipotassium phosphate); thickeners: E415 (xanthan gum), E466 (carboxymethylcellulose).
May contain: MILK, EGG, SOY, NUTS.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1218 kJ |
| Energy in Kcal | 292 kcal |
| Fat | 19 g |
| Fat of which saturated | 6,5 g |
| Carbohydrate | 27 g |
| Carbohydrate of which sugar | 19 g |
| Protein | 2,6 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,1 g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | No |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 200g |