Chocolate mousse dessert mix 200g - gluten-free
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
- 200 g mix
- 120 ml cold milk
- 200 ml whipping cream
Ingredients: sugar, cocoa powder, coconut oil, glucose syrup, skimmed milk powder, milk protein, corn starch, dark chocolate 0.5% (cocoa mass, sugar, cocoa butter, emulsifier: E322 (soy lecithin), flavor); flavoring, stabilizer: E340 (potassium phosphate); salt, thickener: E466 (carboxymethylcellulose); emulsifiers: E472a (acetic acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids), E471 (mono- and diglycerides of fatty acids, plant-based).
May contain: MILK protein, EGGS, SOY, NUTS.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1989 kJ |
| Energy in Kcal | 476 kcal |
| Fat | 24 g |
| Fat of which saturated | 21 g |
| Carbohydrate | 54 g |
| Carbohydrate of which sugar | 41 g |
| Protein | 7,2 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,37 g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | No |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 200g |