- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
- 200 g mix
- 500 ml cold whipping cream
- 200 ml coffee syrup or cold espresso with almond extract
- 200 g (gluten-free) ladyfinger biscuits or (gluten-free) biscuit/sponge cake
- Cocoa powder
Ingredients: sugar, glucose syrup, coconut oil, maltodextrin, skimmed milk powder, modified potato starch, thickener: E404 (calcium alginate); stabilizers: E450 (diphosphates or pyrophosphates), E340 (potassium phosphate); acidity regulator: E339 (sodium phosphate); corn starch, milk protein, flavorings, natural safflower flavor, colorant: E160a (beta-carotene); emulsifiers: E472a (acetic acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids), E471 (mono- and diglycerides of fatty acids, plant-based).
May contain: MILK protein, EGGS, SOY, NUTS.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1825 kJ |
| Energy in Kcal | 433 kcal |
| Fat | 11 g |
| Fat of which saturated | 10,6 g |
| Carbohydrate | 79 g |
| Carbohydrate of which sugar | 55,4 g |
| Protein | 4 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,63 g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | No |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 200g |