- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
With the Tasty Me lava cake, you can easily create the ultimate dessert for chocolate lovers. Give your oven a heads-up, because this dessert is warm and sooo delicious!
It’s truly one of those desserts that always impresses, but is actually very simple to make. It’s the cake that says: “Sit down and take a moment to enjoy.” And you think: “Yes, please.” Just bake it, cut into it… and there it is: that delicious chocolate lava. Enjoy your meal!
- 300 g mix
- 150 g soft (cream)butter
- 100 g eggs (2 pieces size M)
Ingredients: sugar, rice flour, cocoa powder 11%, cocoa butter, sweetener: E420 (sorbitol), skimmed milk powder, raising agents: E336 (potassium tartrate), E450 (diphosphates and pyrophosphates); rice starch, emulsifiers: E471 (mono- and diglycerides of fatty acids, plant-based), E475 (polyglycerol esters of fatty acids); thickeners: E412 (guar gum); flavoring.
May contain: MILK, EGGS, SOY, NUTS.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1654 kJ |
| Energy in Kcal | 391 kcal |
| Fat | 5,3 g |
| Fat of which saturated | 3,1 g |
| Carbohydrate | 80 g |
| Carbohydrate of which sugar | 58 g |
| Protein | 4,9 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,11 g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | No |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 300g |