- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
- 1000 g mix
- 375 g butter
- 500 g eggs (10 pieces size M)
Ingredients: sugar, rice flour, starch (corn), humectant: E420 (sorbitol); emulsifier: E471 (mono- and diglycerides of fatty acids), E475 (polyglycerol esters of fatty acids); raising agents: E450i (disodium diphosphates), E500ii (sodium carbonates); thickeners: E412 (guar gum), E466 (carboxymethylcellulose); flavourings, salt, acidity regulator: E575 (glucono-delta-lacton).
May contain: MILK, EGG, SOY, NUTS, MUSTARD, SESAME.
Keep dry and cool and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility and Tasty Me can therefore guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. From this low amount, most people with celiac disease or glutensitivity do not experience any symptoms.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1754KJ |
| Energy in Kcal | 419Kcal |
| Fat | 21g |
| Fat of which saturated | 1,2g |
| Carbohydrate | 52g |
| Carbohydrate of which sugar | 28g |
| Protein | 5,1g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,28g |
| Gluten-free: | Yes |
|---|---|
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 2,5kg |
Andere glutenvrije producten