Red velvet cake mix 2.5 kg - gluten-free
- Wide range of gluten-free products
- Affordable top quality
Gluten-free - lactose-free - vegetarian
Our Tasty Me red velvet cake mix is a velvety soft, red-colored cake with a subtle chocolate flavor.
This red velvet cake mix is perfect for filling. Go for our buttercream if you want it a bit firmer and richer – deliciously creamy and slightly more indulgent. Prefer something lighter? Then our Chantilly cream is a perfect match and keeps the cake wonderfully light.
Cupcakes or a beautiful layer cake, finished neatly or playfully: with this mix, you can’t go wrong. A great choice if you want to bake something that looks as good as it tastes.
Ingredients:
- 2500 g mix
- 875 g (cream)butter
- 1250 g eggs (25 pieces size M)
Lactose-free recipe: replace the butter with 875g seed oil such as sunflower or rapeseed oil.
Preparation: make sure all ingredients are at room temperature. Preheat the oven to 170 °C (fan oven 160 °C). Mix the mix, the (cream)butter and the eggs for 5 minutes at medium speed until smooth. Pour the batter into a greased baking tin.
Baking time (middle of the oven): 45-50 minutes, then remove from the baking tin immediately and leave to cool on a wire rack.
Baking time cupcakes: 30-35 minutes.
2,5 kg
Ingredients: sugar, rice flour, starch (corn), humectant: E420 (sorbitol); emulsifiers: E475 (polyglycerol esters of fatty acids), E471 (mono- and diglycerides of fatty acids, plant-based); cocoa powder, raising agents: E450 (potassium and sodium diphosphates), E500 (sodium carbonate); acidity regulator: E575 (glucono-delta-lactone); thickeners: E412 (guar gum), E466 (sodium carboxymethylcellulose); salt, colorant: E129*.
May contain: MILK, EGG, SOY, NUTS.
Store in a cool, dry place and avoid heat sources.
The mixes are produced in a gluten-free facility, enabling Tasty Me to guarantee that the mixes contain less than 20 mg/20 ppm gluten per kg. Most people with coeliac disease or gluten sensitivity do not experience any symptoms from this low amount.
Nutritional value per 100G:
| Energy in KJ | 1550 kJ |
| Energy in Kcal | 365 kcal |
| Fat | 1,2 g |
| Fat of which saturated | 0,3 g |
| Carbohydrate | 86 g |
| Carbohydrate of which sugar | 44 g |
| Protein | 2,4 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Salt | 0,60 g |
| Color: | Red |
|---|---|
| Gluten-free: | Yes |
| Halal suitable : | Yes |
| Lactose-free: | Yes |
| Vegan: | No |
| Vegetarian: | Yes |
| Weight: | 2,5kg |